Reservation
Karlínské náměstí 238/6 Prague, Czech Republic +420 773 938 433

TableBooking


  Restaurace Praha - FIN 8236 - Hlavní

  Sanduga.Flavour discovery

  We invite you to a hold a meeting between your senses and our professional intuition

  In the heart of Karlín, we have found a place for fusion, which is the essence of our philosophy; an empathic combination of culinary traditions from modern Europe and Asia. Our kitchen is a place of joy – and is open to your desires.

  Placing our heart in fusion

  Though our team is international, we all belong to a place of passionate lovers of refined tastes. We influence each other, striving to better our craft by combining our ever-changing ideas. We still take our general inspiration from abroad, precisely from the seasonal flavors and possibilities offered by Europe and Asia. Thanks to our “signature dish”, patrons return-seeking further culinary surprises. The Crispy Sanduga prawns in sea bass sauce and peanut dressing will halt the conversation at your table for a while – having you close your eyes and feeling only sensual bliss.


  Oursecret ingredient

  We value and listen to your feedback. We strive to surprise you with each visit if you are looking to try something you have not before!

   
   

  NEWS

   

   

  OUR TEAM

  Restaurace Praha - IMG 4941 400x400 - Hlavní

  Šéfkuchař Lukáš Lacko

  Náš šéfkuchař Lukáš Lacko sbíral zkušenosti v řadě fine diningových restaurací v Praze. Když zrovna nepracuje, věnuje se studiu nejnovějších trendů v gastronomii. Má obrovský talent a dar nevšedních kombinací, které vytváří naprosto dokonalou kompozici na talíři. Vládne platingu, který vás vždy očaruje a překvapí chutěmi, které byste nečekali.Především je však Lukáš srdcařem, který žije svou prací, naslouchá druhým, rád pomůže kdykoli je potřeba a my jsme nesmírně rádi, že jej máme v týmu.

  Table BOOKING


  Vážení hosté, upozorňujeme, že v pondělí máme zavřeno.

  Těšíme se na vás od úterý do neděle

  I consent to sanduga.cz collecting my details through this form.